Operacja plastyczna powiększenia piersi implantami wiąże się z dużą ingerencją chirurga plastycznego w tkanki w obrębie klatki piersiowej.
Oprócz blizny, którą widzisz na skórze zostaje wypreparowane wiele warstw tkanek wewnątrz. Dlatego bardzo ważny jest proces rekonwalescencji po operacji i to od niego w dużej mierze zależy końcowy efekt zabiegu.
Kiedy zacząć fizjoterapię?
Najlepiej jeszcze przed operacją, o czym możesz przeczytać poprzedni wpis na moim blogu.
Jeśli natomiast jesteś już po zabiegu to możemy zacząć w 5-7 sobie po operacji, warto skonsultować to ze swoim chirurgiem. Minęło już więcej czasu? Nie szkodzi, nigdy nie jest za późno by poprawić jakość tkanek i pracować z bliznami!
Jak wygląda fizjoterapia po operacji?
Na początku wykonuję bardzo delikatne masaże i terapię manualną w okolicy obojczyków, piersi, przepony i pach, ma to na celu rozluźnienie napięć i poprawę ukrwienia i regeneracji. Stosuję elementy drenażu limfatycznego, aby zmniejszyć obrzęki. Zabieg ten ma duży wpływ na zmniejszenie dolegliwości bólowych.
Obrzęki, które są normalne po operacji powiększenia piersi „rozpychają” tkanki, co powoduje uczucie ucisku i większy ból.
Z czasem praca na tkankach jest bardziej intensywna i głęboka. Dostosowana do etapu na jakim jesteś po operacji i do Twoich indywidualnych odczuć.
Na każdym etapie uczymy się też bezpiecznego ruchu i ćwiczeń, które pozwolą szybciej wrócić do formy.
Bardzo ważnym elementem fizjoterapii po operacji plastycznej jest praca z blizną. Mobilizację blizn zaczynamy jak tylko odpadną strupki. Wcześniej pracujemy z okolicą blizny.
Dlaczego to takie ważne?
W czasie gojenia blizny może dość do zrostu pomiędzy różnymi warstwami tkanek, co powoduje uczucie ciągnięcia w okolicy blizny. Mobilizacja blizny temu zapobiega. Poprawia też wygląd blizny i przyspiesza jej gojenie.
To wszystko ma wpływ na końcowy wygląd piersi po operacji.
Pamiętaj, że w nowoczesnej chirurgii plastycznej fizjoterapia stosowana przed i po operacjach to standard!